Abone Olun

E-posta adresinizi kaydedin, yeniliklerden haberdar olun!


Teknik Komite Üye Girişi
Teknik komite üyeleri için Giriş.
Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanması Hakkındaki Yönetmelikte Değişiklik
"Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", 12 Ocak 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Sınai Mülkiyet Hakları Kanun Tasarısı
Sınai Mülkiyet Hakları Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kaynak: AA
Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu
KOBİ'lerin finansmana erişiminin artırılmasına yönelik olarak 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu, 28 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. 
Ar-Ge ve Tasarım Harcamalarına Vergi Desteği
Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.Detaylı bilgi için: Dünya Gazetesi
Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı
Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda görüşülerek 28 Temmuz 2016 tarihinde kabul edilmiştir. 
Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Kanun Değişikliği
15 Temmuz 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 9 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 7 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.
2016 yılı II. YOİKK Toplantısı Yapıldı
Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu toplantısı (YOİKK), Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında 16 Nisan 2016 tarihinde Ilgaz'da yapıldı. Toplantıda TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TİM, YASED ve DEİK tarafından oluşturulan eylem önerileri ele alındı. 
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik, 17 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Fikri, Sınai Mülkiyet Hakları ve ARGE Teknik Komitesi


Prof. Dr. Cevahir UZKURT
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Müsteşar Yardımcısı
Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları ve ArGeTeknik Komitesi Eş Başkanı
(cv)

 

Prof. Dr. Habip ASAN 
Türk Patent Enstitüsü 
Başkanı
Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları ve ArGeTeknik Komitesi Eş Başkanı

Fikri, Sınai Mülkiyet Hakları ve ARGE Teknik Komitesi, kültür endüstrisi ve üretimi kapsamında sektörel üretimin önündeki idari engellerin kaldırılması ve yasal çerçevenin iyileştirilmesi, ARGE, yenilik ve teknoloji geliştirme kapasitesinin artırılması ve teknoloji yönetimi konusunda yeteneklerin geliştirilmesi, sınai mülkiyetin etkin korunmasına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılması, sınai mülkiyet haklarının ticarileştirilmesinin önündeki sorunların giderilmesi, sınai mülkiyet haklarının ihlali halinde uygulanacak cezai müeyyidelerin etkinleştirilmesi, teknoloji platformlarının etkinleştirilmesi, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi, teknoloji transfer ofislerinin oluşturulması başta olmak üzere yerli teknolojinin üretilmesi ve lisanslanması için gerekli ortamın sağlanması ve Türkiye'nin uluslararası yenilikçilik endekslerinde konumunun iyileştirilmesi hususlarında çalışmalarını sürdürecektir.

Toplam 5548 defa okunmustur.
Ekleme Tarihi: 20.05.2015