Abone Olun

E-posta adresinizi kaydedin, yeniliklerden haberdar olun!


Teknik Komite Üye Girişi
Teknik komite üyeleri için Giriş.
Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanması Hakkındaki Yönetmelikte Değişiklik
"Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", 12 Ocak 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Sınai Mülkiyet Hakları Kanun Tasarısı
Sınai Mülkiyet Hakları Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kaynak: AA
Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu
KOBİ'lerin finansmana erişiminin artırılmasına yönelik olarak 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu, 28 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. 
Ar-Ge ve Tasarım Harcamalarına Vergi Desteği
Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.Detaylı bilgi için: Dünya Gazetesi
Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı
Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda görüşülerek 28 Temmuz 2016 tarihinde kabul edilmiştir. 
Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Kanun Değişikliği
15 Temmuz 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 9 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 7 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.
2016 yılı II. YOİKK Toplantısı Yapıldı
Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu toplantısı (YOİKK), Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında 16 Nisan 2016 tarihinde Ilgaz'da yapıldı. Toplantıda TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TİM, YASED ve DEİK tarafından oluşturulan eylem önerileri ele alındı. 
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik, 17 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Patent Maliyeti ve Teşvikleri

Patent maliyetleri konusunda net bir rakam vermek mümkün değildir. Başvurudan belge aşamasına kadar ödenecek ücretler çeşitlilik göstermekte ve daha sonraki 20 yıllık koruma süresi boyunca ödenecek yıllık ücretler her yıl yeniden düzenlenmektedir. Ayrıca yurt dışında koruma elde etmek için yapılan başvurular için de farklı ücretler söz konusudur. Ödenecek ücretler koruma talep edilecek her ülke için farklılık göstermektedir. (Ücretler hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız)

Sınai mülkiyetin etkin ve yaygın kullanımının sağlanması Türk sanayisinin ve teknolojisinin küresel rekabette öne çıkması açısından önemli olduğu için patent başvurularının artırılabilmesi amacıyla TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından çeşitli destek unsurları sağlanmaktadır.

TÜBİTAK Teşvikleri

TÜBİTAK tarafından verilen teşviklerin amacı Türkiye'nin ulusal ve uluslararası patent başvurularının sayısının arttırılması, kişilerin patent başvurusu yapmaya teşvik edilmesi ve ülkemizde fikri ve sınaî hakların tescili yönünde bilinçlenmeye katkıda bulunulmasıdır.

Kapsam

Ulusal patent basvurulari;

Daha önce TÜBİTAK 1008 Programindan yararlanmamis tüm ulusal patent basvurulari için verilir.

Arastirma raporu, inceleme raporu ve vekil destekleri ile tescil ödüllerini kapsar.

Uluslararasi patent basvurulari;

Daha önce TÜBİTAK 1008 Programindan yararlanmamis uluslararasi patent basvurulari (EPO, WIPO, JPO veya USPTO nezdinde yapilan patent basvurulari) için verilir.

Uluslararasi patent basvuru ve inceleme raporu destekleri ile tescil ödülünü kapsar.

Kimler Yararlanabilir?

Tüm T.C. vatandaslari veya ülkemizde yerlesik olan sirketler, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluslari bu Uygulama Esaslari kapsaminda öngörülen desteklerden faydalanabilirler. Kanuni ve is merkezi yurtdisinda bulunan isletmelerin dar mükellefiyet statüsündeki Türkiye’de yerlesik temsilcilik ve subeleri ile vakiflar (kanunla kurulmus vakiflar hariç), dernekler ve bunlarin iktisadi isletmeleri bu program kapsaminda destek basvurusu yapamazlar.

TÜBİTAK tarafından sağlanan destekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için lütfen tıklayınız.

KOSGEB Teşvikleri

KOSGEB tarafından ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında, KOBİ’lerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla destek verilmektedir.

Kapsam

Ayrıca işletmenin; Türk Patent Enstitüsü (TPE) muadili yurt dışı kurumdan/kuruluştan;

  •  Marka Tescil Belgesi almak için bu kuruma/kuruluşa yaptığı ödemeler ile marka vekili giderleri bu destek kapsamındadır.

Yurt Dışı Marka Tescil Belgesi Desteğine, Yurt İçi Marka Tescil Belgesi sahibi işletmeler başvurabilir.

Bu destek, sınai mülkiyet haklarına konu belge alımı için yapılan başvuru ve yapılan ödemelerin tarihlerine bakılmaksızın, programın geçerlilik süresi (3 yıl) içinde alınan belgeler için verilir.

Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB Veri Tabanına kayıt yaptıran işletmeler bu desteklerden yararlanabilirler. Belge alma şartı vardır.

KOSGEB tarafından sağlanan teşvikin miktarı ve başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için lütfen tıklayınız.

Büyütmek için tıklayınız.

Toplam 1706 defa okunmustur.
Ekleme Tarihi: 05.03.2015