Abone Olun

E-posta adresinizi kaydedin, yeniliklerden haberdar olun!


Teknik Komite Üye Girişi
Teknik komite üyeleri için Giriş.
Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanması Hakkındaki Yönetmelikte Değişiklik
"Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", 12 Ocak 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Sınai Mülkiyet Hakları Kanun Tasarısı
Sınai Mülkiyet Hakları Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kaynak: AA
Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu
KOBİ'lerin finansmana erişiminin artırılmasına yönelik olarak 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu, 28 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. 
Ar-Ge ve Tasarım Harcamalarına Vergi Desteği
Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.Detaylı bilgi için: Dünya Gazetesi
Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı
Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda görüşülerek 28 Temmuz 2016 tarihinde kabul edilmiştir. 
Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Kanun Değişikliği
15 Temmuz 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 9 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 7 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.
2016 yılı II. YOİKK Toplantısı Yapıldı
Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu toplantısı (YOİKK), Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında 16 Nisan 2016 tarihinde Ilgaz'da yapıldı. Toplantıda TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TİM, YASED ve DEİK tarafından oluşturulan eylem önerileri ele alındı. 
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik, 17 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

KOBİ'lerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması

Türkiye'de KOBİ'lerin karşılaştıkları en önemli problemlerden biri de finansmana erişim konusunda yaşadıkları sıkıntılardır. Kredi temini konusunda sıkıntı yaşayan KOBİ'lerin ise büyüyerek yeni yatırım gerçekleştirmeleri ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaları oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle bankalardan kredi temin etmekte sıkıntı yaşayan KOBİ'lerin de gelişebilmesi için faaliyette bulunan çeşitli mekanizmalar bulunmaktadır.

Ülke ekonomisi için oldukça önemli olan KOBİ'lerin sayısının artabilmesi ve girişimciliğin desteklenmesi amacıyla önemli faaliyetler sürdüren sistemlerden birisi genellikle profesyoneller tarafından oluşturulan Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıklarıdır. Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı sistemi hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

 

KOBİ'lerin kredi temininde karşılaştıkları problemlerin çözümüne yönelik olarak dünya çapında yaygın olarak kullanılan sistemlerden biri de Kredi Kefalet Sistemidir. Kredi Kefalet Sistemi dünya çapında küçük ve orta ölçekli, maddi varlığı yeterli olmayan ancak başarılı olan işletmelerin finansmanında kullanılmaktadır. Söz konusu sistemde bankalardan kredi kullanmak için yeterli kaynağı bulunmayan işletmelere garanti sağlayarak, firmaların kredi almalarının kolaylaştırılması hedeflenmektedir. Kredi Kefalet Sistemi hakkında daha ayrıntılı bilgiye erişmek için lütfen tıklayınız.

"Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı" ile KOBİ'lerin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Gelişen İşletmeler Piyasası'nda işlem görmesinin sağlanması ve sermaye piyasalarından fon temin edilmesine imkan sağlanması amaçlanmakta olup,  Program kapsamında, KOBİ'lerin paylarının Gelişen İşletmeler Piyasası'nda işlem görmek üzere halka açılma sürecinde;

 

  • Piyasa danışmanı danışmanlık hizmet bedeli,
  • Bağımsız denetim hizmeti bedeli,
  • Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kurul kaydına alma ücreti,
  • İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası Listesine kabul ücreti,
  • Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) masrafı,
  • Aracı kuruluşa ödenecek aracılık komisyonu
  • hususlarında, KOSGEB tarafından geri ödemesiz destek olarak söz konusu maliyetler KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

Türkiye'deki yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik olarak YOİKK platformu bünyesinde yürütülmekte olan çalışmalar kapsamında düzenli olarak takip edilmekte olan Dünya Bankası Doing Business 2008 Raporu ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ile Dünya Bankası'nın ortak çalışması olan Türkiye: Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Raporu (ICA) kapsamında gerek kredi kefalet gerekse girişim sermayesi yatırım ortaklığı sistemlerinin geliştirilmesinin özellikle gelişmekte olan ülkelerde KOBİ'lerin teşvik edilmesi açısından oldukça önemli olduğunun altı çizilmektedir. Söz konusu sistemlerin geliştirilmesine yönelik hususlar YOİKK KOBİ Teknik Komitesi 2009 yılı Eylem Planı'nda da gündeme alınmış olup, bu husustaki çalışmalar ilgili kurumların katkıları ile sürdürülmektedir.

Büyütmek için tıklayınız.

Toplam 2318 defa okunmustur.
Ekleme Tarihi: 21.11.2012