Abone Olun

E-posta adresinizi kaydedin, yeniliklerden haberdar olun!


Teknik Komite Üye Girişi
Teknik komite üyeleri için Giriş.
Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanması Hakkındaki Yönetmelikte Değişiklik
"Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", 12 Ocak 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Sınai Mülkiyet Hakları Kanun Tasarısı
Sınai Mülkiyet Hakları Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kaynak: AA
Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu
KOBİ'lerin finansmana erişiminin artırılmasına yönelik olarak 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu, 28 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. 
Ar-Ge ve Tasarım Harcamalarına Vergi Desteği
Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.Detaylı bilgi için: Dünya Gazetesi
Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı
Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda görüşülerek 28 Temmuz 2016 tarihinde kabul edilmiştir. 
Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Kanun Değişikliği
15 Temmuz 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 9 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 7 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.
2016 yılı II. YOİKK Toplantısı Yapıldı
Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu toplantısı (YOİKK), Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında 16 Nisan 2016 tarihinde Ilgaz'da yapıldı. Toplantıda TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TİM, YASED ve DEİK tarafından oluşturulan eylem önerileri ele alındı. 
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik, 17 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sıkça Sorulan Sorular

 
 1-) Türkiye'de faaliyet gösteren şirketler için kurumsal yönetim ilkeleri belirlenmiş midir?

1999 yılında OECD Kurumsal Yönetim İlkelerinin yayımlanmasının ardından, başlatılan çalışmalar neticesinde, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 2003 yılında SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri yayınlanmıştır. OECD İlkelerinin 2004 yılında güncellenerek tekrar yayımlanması ertesinde bu değişiklikler doğrultusunda, SPK da ilkelerini revize ederek, Şubat 2005?te yeniden yayımlamıştır.

 2-) SPK tarafından yayımlanan Kurumsal Yönetim İlkeleri hangi şirketleri kapsamaktadır?

Kurumsal yönetim, halka açık şirketlerin yönetim sorunlarını gidermek üzere ortaya çıkmış bir kavramdır ve esas itibariyle hisseleri borsada işlem gören şirketleri ilgilendirmektedir. Ülkemizde de SPK tarafından yayımlanan ilkeler, borsada işlem gören şirketler üzerine odaklanmaktadır.

 3-) Borsa dışı şirketlerde de kurumsal yönetim ilkeleri uygulanabilir mi?

Gerekli uyumlaştırmaların yapılması kaydıyla, kurumsal yönetim anlayışı borsa dışında işlem gören şirketler için de geliştirilebilir. Nitekim, YOİKK bünyesinde oluşturulan Kurumsal Yönetim Teknik Komitesi  borsa dışı şirketler için en iyi kurumsal yönetim uygulamalarının belirlenmesi, benimsenmesi ve uygulanmasının sağlanmasını sağlamak üzere bir proje başlatmıştır.

 4-) SPK tarafından yayımlanan Kurumsal Yönetim İlkelerini uygulama zorunluluğu var mıdır?

SPK tarafından yayımlanan kurumsal yönetim ilkelerinde yer alan önerilerin uygulanması, borsaya kote şirketler için ihtiyaridir.

Bununla birlikte, söz konusu şirketlerin bu ilkelerde açıklanan unsurları ne ölçüde uyguladıkları, uygulamamaları halinde ise neden uygulamadıklarını,  ?Kurumsal Uyum Raporu? aracılığıyla duyurmaları SPK tarafından zorunlu tutulmuştur. Buna göre, SPK?nun 2004/51 sayılı Haftalık Bülteninde yayınlanarak kamuya duyurulan 10.12.2004 tarih ve 48/1588 sayılı Kararı ile, hisse senetleri İMKB?de işlem gören şirketlerin 2005 yılında yayınlanacak 2004 yılına ilişkin faaliyet raporlarından başlamak üzere, faaliyet raporlarında ve varsa internet sitelerinde; şirketlerin Kurumsal Yönetim İlkeleri?ne uyumu konusundaki beyanları ile ilkeler karşısındaki durumlarının görülebilmesi için, formatı SPK tarafından belirlenmiş olan ve açıklanacak asgari unsurları belirleyen Kurumsal Yönetim Uyum Raporu?na (KYUR) yer vermeleri zorunlu tutulmuştur.

Kurumsal Yönetim Uyum Raporu formatı için tıklayınız.

 5-) Kurumsal Yönetim Endeksine dahil olabilmek için neler yapılmalıdır?
 
IMKB bünyesinde bulunan endekse dâhil olabilmek için, derecelendirme yaptırma ve kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirme notunun 10 üzerinden en az 6 olması zorunluluğu bulunmaktadır. Endeksin aktif olabilmesi için, asgari beş şirketin geçerli not alması gerekmektedir. Söz konusu endeks, 31 Ağustos 2007 tarihi itibariyle çalışmaya başlamıştır.
 6-) Kurumsal Yönetim Endeksi ne tip avantajlar sağlamaktadır?

Kurumsal yönetim endeksine dâhil olacak şirketler için, kotta kalma ve kayıtta kalma ücretlerinde %50 indirim olanağı getirilmektedir.

Büyütmek için tıklayınız.

Toplam 2467 defa okunmustur.
Ekleme Tarihi: 03.02.2015